בשנת 2006  ירון אדלשטין ואני יצרנו פרויקט גמר למסלול  "בימוי והוראת תיאטרון"  בסמינר הקיבוצים- סדנת תיאטרון לחיילים. הסדנא פעלה  במשך 8 חודשים,  לקבוצה קטנה של חיילים בימי שישי ובסופה העלינו מופע קטן המבוסס על חמרים שעלו בסדנא. "והערב גמל..". המון דברים קרו ב2006 ואחד הדברים המרכזיים שגם השפיעו על הפרויקט היה מלחמת לבנון השניה.

ירון ואני מצאנו את עצמינו מנסים ללמד סדנא ולביים הפקה עם חיילים (חלקם קרביים)  בזמן  מלחמה פיזית  הקורית. מה שהעלה המון קשיים ואי ודאות מצד אחד  (שחקן ראשי שמוקפץ  לבינת' ג'בל ערב  הבכורה) והמון פתרונות יצירתיים מצד שני (אני החלפתי אותו)

מאז הסדנא קיימת ופועלת בתמיכה ובסיוע של מכללת סמינר הקיבוצים ואנחנו  יותר ויותר מבינים מהי המשמעות שלה גם עבור המשתתפים בה וגם עבורינו.

המון אנשים עברו בפרויקט ב11 השנים האחרונות והמון אירועים ומחשבות ושינויים שהפרויקט עבר והמטרה שהצבנו לעצמינו במהלך השנים היא פשוט לאפשר לנפש האמנותית להמשיך ולהתפתח וליצור במהלך השנים הקריטיות הללו של השירות הצבאי/לאומי

בשביל שלא לקטוע את הרצף של העשיה למי שחושב להמשיך בתחום וגם בשביל מי שפשוט חייב להמשיך ולעשות תיאטרון בכל מחיר.

תאטרון פלייבק

תיאטרון הפלייבק הוא סוג של תיאטרון אימפרוביזציה המגיע מתחום הפסיכודרמה.  המופע מורכב מסיפורים אישיים של הקהל ומהאופן בו השחקנים מציגים אותם  מיד לאחר ששמעו אותם.

אני עוסק בתיאטרון פלייבק כבר כ12 שנה כשחקן כמנחה וכמורה. יצא לי  להופיע  מול אוכלוסיות שונות ומגוונות בארץ ולשמוע המון סיפורים ולהציג בהמון דרכים.

זה סוג אחר של תיאטרון בעיני.

הוא דורש  הקשבה, יצירתיות, יכולת המצאה ועבודת צוות

אבל וברמה עמוקה יותר – זוהי עבודה הדורשת מהשחקן  להבין מהם המקומות בחייו האישיים  דרכם הוא יכול להתחבר לסיפור של מישהו אחר.   מנסיוני המקומות הרגישים אצלי, פצעים שריטות וכו-  הם  גם המקומות דרכם אני מקשיב הכי טוב

משחק

מול מצלמה

המצלמה היא פרטנר. לא פחות מזה אבל גם לא יותר מזה. אנחנו צריכים לעבוד איתה כפי שאנחנו עובדים עם פרטנר  לסצינה, אבל לא לשכוח את הפרטנר לסצנה וגם לא לשכוח את עצמינו.

המצלמה מריחה מאמץ ומריחה את ההתחזות

היא יכולה לראות כל מחשבה שלנו ואנו חשופים לחלוטין מולה

בסדנא אנחנו נותנים דגש ומקום לרגע האמיתי המתרחש  למול המצלמה

ומתנסים בכיצד להיות לגמרי אנחנו מול המצלמה